Reggae - Dub - Sound System kültürü paylaşım sitesi

Upsetter - Black Ark(t) Studio - Orchid ve Lee Perry

Paylaş
    beryl

Upsetter - Black Ark(t) Studio - Orchid ve Lee Perry

Mesaj  beryl Bir Ptsi 11 Ekim 2010 - 13:49

17 aralıkta nihayet istanbuldaki reggae severlerle buluşacak lee perry reggae dub için bir ekol. 1950 lerde studio one ve joe gibbs in yanında başladığı stüdyo çıraklığı döneminden beri yani ska rocksteady günlerinden beri yaşayan bir tarih lee perry
    60ların sonunda kendi plak şirketi upsetter ı kurar, ve 80lerin başlarına kadar kendisine ait onlarca plak şirketinden reggae müzik tarihi için dönüm noktası olmuş albümleri ve sanatçıları çıkarır.
    junior murvin in klasikleşen albümü police and thieves onun eseridir.
    max romeo nun chase the devil şarkısı keza yine bir lee perry prodüksiyonudur.
    tabiiki dönemin diğer yıldızları king tubby bob marley ve agustus pablo ile de yolları kesişmiştir.
    congos un heart of congos albümü, heptones un party time albümü gibi roots reggae için temel taş sayılan albümleri yaratmıştır.

ancak lee perry sonraları kafayı iyice sıyırmış ve aslında yıllardır da elle tututlur bir işi yoktur maalesef.

yine de bir lee perry şarkısı duydunuz mu kesinlikle onun işi olduğunu anlarsınız, ekoldür işte, phaser ı kullanışı onun signature sound anlayışına bir örnek.

vakti olanlar için http://www.interruptor.ch/Php5/dubboard/viewtopic.php?t=26

En son beryl tarafından Ptsi 18 Ekim 2010 - 4:03 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
    jbro

Geri: Upsetter - Black Ark(t) Studio - Orchid ve Lee Perry

Mesaj  jbro Bir Salı 12 Ekim 2010 - 20:33

adam kirişi kırmış bi kere! istanbullu sevenleriyle buluşsa ne olur buluşmasa...buluşssun buluşşsun görmektede fayda var görmeyenler için adam hayattayken...ama adamın represent yaptığı muzikalsuperclean reggae kafalarından ben pek hazetmem...
    oldschool jungle da o abukluklar konuluyodu bi yerlere ama insan sıyırmaya görsün aksesusar manyağı olmaya dursun o zamanda sirkde ziyaret edelim daha iyi...
    yani o dahi adam gelse o oldschool sortunu fanilasını çekse otursa o eski deskinin başında şoyle baba bir grubu canlı mixlese biraz tütsü yaksak o blackart havalarını koklasak lee perry dellense baarsa baştan çaldırsa once drum sonra bass girse akabinde dublasa bizde delirsek işte ben ona derdim performans...
    yoksa elensedöteparmak bir reggae imajıyla hangi mesajı vericen abi babylonun kalesinde...
    mesajı koyucan ki ortama yıkıcan babylonun duvarlarını...
    saygimiz var sonsuz blackarttan oturu...boş yok bir label ama sevenine bilenine elbet...
    muzikal dahi siyirdi babylon clube сan geldi...leeperry kim eleştirmek kim!sümme haşa!!!!!!
    ama durum bundan ibaret.sonuç itibariyle çokda fifi!

beryl

Geri: Upsetter - Black Ark(t) Studio - Orchid ve Lee Perry

Mesaj  beryl Bir Salı 12 Ekim 2010 - 23:55

ya işin ilginç tarafı 2000lerde filan yaptığı jamaican E.T. albümüyle grammy almış, albüm zamanında bende vardı ama o kadar hiç dinlemiyordum ki en sonunda verdim gitti birilerine, yani yine de perry nin son dönem yaptığı işler arasında en iyisi idi ancak black ark dönemlerine upsetter dönemlerine göre şaka gibi bir albümdü
    adamın grammy hakettiği doğru ama zamanlama yanlış.
    burda da yazmadan edemeyeceğim Fransa'daki konserlerinden birinde Fransız backing band in kendisi ile kuliste ve sahnede konuşmasını yasaklamış!!!tam deli diva ya, sonra da iğrenç sıfır vibes bir konser. Burada da hangi grup ile çalacağını merak ediyorum çünkü backing band gerçekten çok önemli, groove yoksa olay biter..

Forum Saati Salı 18 Eyl. 2018 - 15:56