Reggae - Dub - Sound System kültürü paylaşım sitesi

Ariwa - Mad Professor

Paylaş
    beryl

Ariwa - Mad Professor

Mesaj  beryl Bir Salı 12 Ekim 2010 - 7:38

Mad Prof.'un 1980'lerde kurduğu plak şirketi Ariwa ilk büyük çıkışını İngiliz dub'ı için bir dönüm noktası sayılan Dub me crazy serisi ile yakaladı.
    Pato Banton, Sly&Robbie, Lee Perry, Jah Shaka gibi isimlerle yaptığı büyük kolaborasyonlar 3 kere grammy adylığı kazandırdı mad prof.'a.
    Ariwa Studio'dan çıkan en büyük hitler; U Roy ile yaptığı True Born African şarkısı, dub me crazy ve black liberation serileri, sista aisha ki kendisi üstadın hayat arkadaşı olur, ile yaptığı albüm ve hit şarkı prophecy...

mad professor tam bir dub gurusu, stüdyo tekniklerini reggae ile birleştirir ve bas ve davullardaki kendine özgü reverb soundu ile dub a damgasını vurur.

bir de oğlu var şimdi joe ariwa, yeni jenerasyon olarak legacy yi devam ettiriyor.

monomixer

Geri: Ariwa - Mad Professor

Mesaj  monomixer Bir Salı 12 Ekim 2010 - 14:38

korkusuz dub yapiyor resmen adam.. deli-adam-be (metin akpinar aksaniyla okuyunuz-kastim link buldum http://www.bigumigu.com/haber/2010/08/13/zeki-alasya-metin-akpinar-asi-reklami-nostalji 58.saniye heheh )..

vokallere pitch shifter koymak gibi deli olaylar.. canli izlemek isterdim.. son yillarda multitrack harddisk recorder ve mikserle live dub yaparak turneliyordu degil mi? istanbula da gelmis miydi? Gelmisti tabii.. Babazula'ya mix yapmisti..

mad prof der ki: dub bir tur degil tekniktir ve her tur muzige uygulanabilir.

Bir de dub'i tanimlamanin yanlis oldugundan bahsediyordu, hani formullerle tanimlanmamali, olasiliklar sonsuz olmali seklinde..

Ariwa'nin dunyadaki en donanimli dub studyosu oldugunu soylesek atmis olmayiz herhalde. atmis oluruz da tutmus da olabilir. SSL masa ile dub yapan gormedim ondan baska.

(SSL ne ki?)
    jbro

Mesaj  jbro Bir Salı 12 Ekim 2010 - 19:50

ariwa çok kıyak studyodur tabii kesin,teknoloji free bir muzisyen oldugunu madprofda ikna etmiyor zaten...
    dub adına superalbumleri var çok zengin mixleri var...mad prof genelde mobil bir tip aslinda canli performanslarla dunyayi gezip fink atıyor,bazen oglu joe yuda aliyor yanina...jah shakayla yakın muhabbette bir arkadaşlıkları olduğu bilinmesine rağmen hayatimda hic soundsysteme gitmedim gibi bi lafla nasil da bir denyo laf etmis bu yaa dedittirmişti...insan bir merak etmez mi dimi diye düşündürmüştü...
    tongue
    hani orda demek istediği aslında bendeki wordsoundandpower kafası değil studyo dub kafaları demek herhalde ne biliim...
    ama soundsystemi dinlemeden nasıl dub yapıcan tümdengelicentümegidicen bre adam...
    baba zula ya albumun masteringini yapmıştı sadece malesef.massive attack protectiondan no protectiona çevirircesine bir dub mixi yapmadı.babylonda performansda rakı içerken deskin başında rakı güzelmiş diye muhabbet bir tip aklıma geliyor hep.sista aishayla da gelmişlerdi babylona babazuladan öncelerimiydi sonralarımı onu hatırlamıyorum...
    aisha prophecy ariwa clasigi ama originalinin ariwadan olmadığını hatırlatayım...

monomixer

Mesaj  monomixer Bir Çarş. 13 Ekim 2010 - 8:54

jbro demiş ki:
    baba zula ya albumun masteringini yapmıştı sadece malesef.massive attack protectiondan no protectiona çevirircesine bir dub mixi yapmadı.

mix de yapmisti kesin. butun parcalara degil belki de..
    jbro

Mesaj  jbro Bir Çarş. 13 Ekim 2010 - 20:42

walla varsa mixi paylaşıverinde kulaklarımızın pası açılsın? pirat
    corto

Mesaj  corto Bir Perş. 14 Ekim 2010 - 9:10

horace andy geldiginde de deskin basinda duruyordu

Forum Saati Çarş. 14 Kas. 2018 - 0:40